شرایط اقامت ترکیه

شرایط اقامت ترکیه

شرایط اقامت ترکیه موضوعی است که قصد داریم در این مقاله درباره آن توضیح دهیم. اگر قصد اخذ اقامت ترکیه را دارید در ابتدا باید با شرایط اقامت ترکیه آشنا شوید. همچنین در سال 2020 این شرایط تغییراتی داشته است. طبق جدیدترین قوانین ترکیه اقامت موقت به صورت یکساله غیر قابل تمدید شده است.

این شرایط افراد را به خرید خانه در ترکیه سوق داده است. در ادامه با ما همراه باشید تا با شرایط کلی اقامتی کشور ترکیه آشنا شوید. همچنین به پرسش های زیر پاسخ خواهیم داد؟

 • شرایط جدید اقامت ترکیه به چه صورت است؟
 • شرایط شهروندی ترکیه چیست؟
 • شرایط اقامت ترکیه از طریق روشهای مختلف چگونه است؟

افرادی که اقامت ترکیه را دریافت میکنند باید یک سری قوانین و تعهدات ای کشور را رعایت نمایند. اقامت موقت یا دائم ترکیه نیاز دارید که کارت اقامت ترکیه را همراه خود داشته باشید. 

شرایط عمومی اقامت در ترکیه

ترکیه کشوری توریستی است و چهار فصل است. این کشور همسایه ایران میباشد. به دلیل نزدیکی فاصله و از نظر فرهنگی اخذ اقامت این کشور برای ایرانیان مناسب می باشد. زبان مردم ترکیه استانبولی است. دین مردم ترکیه اسلام است. هم شرایط آب و هوایی و هم شرایط فرهنگی کشور ترکیه به مردم ایران نزدیک می باشد.

شرایط عمومی اقامت ترکیه به سه دسته کلی تقسیم میشود که اقامت موقت یا توریستی ترکیه, اقامت دائم کشور ترکیه و در نهایت اخذ کارت شهروندی ترکیه میباشد.

اقامت توریستی معمولاً یا به صورت ۹۰ روزه میباشد یا به صورت یک ساله که با روشهای مختلفی امکان پذیر است. از جمله اقامت توریستی, اقامت از طریق خرید ملک, از طریق اجاره خانه و اقامت کاری را شامل میشود. که اگر بخواهیم شرایط عمومی اقامت در ترکیه را توضیح دهیم, شما میتوانید با سپراندن چند سال در ترکیه از طریق اقامت توریستی در نهایت نسبت به اخذ اقامت دائم کشور ترکیه اقدام نمایید. این مدت زمان برای هر یک از شرایط مختلف, متفاوت میباشد.

برای اخذ کارت شهروندی نیز شرایط خاص خودش را دارد که در ادامه و در مقالات مختلف به آنها پرداختیم.

همچنین شما میتوانید با مشاورین متخصص ما در تماس باشد.

شرایط اقامت ترکیه با خرید خانه

ساده ترین راه برای اخذ اقامت ترکیه خرید خانه میباشد که خوشبختانه طبق قوانین جدید دولت ترکیه اخذ اقامت از طریق خرید خانه برای ایرانیان آسانتر از گذشته نیز شده است. 

اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک در ترکیه یکی از روش های مهاجرت به ترکیه است. برای اشخاصی که میخواهند اقامت دائم ترکیه را دریافت نمایند این روش بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه است.

طبق شرایط جدید اقامت ترکیه افراد با خرید خانه به مبلغ 250 هزار دلار میتوانند اقامت دائم ترکیه را دریافت نمایند. در گذشته این رقم 1 میلیون دلار بود.

قابل ذکر است که رعایت قوانین ترکیه برای اتباع خارجی برای تمدید اقامت ترکیه الزامی می باشد.

شرایط دیگری با اخذ اقامت از طریق خانه ارزان در ترکیه وجود دارد. طبق این شرایط افراد با خرید ملک ارزان میتوانند اقامت یکساله را از دولت ترکیه اخذ نمایند.

این نوع اقامت قابل تمدید می باشد. با 5 سال تمدید این اقامت میتوانید اقامت دائم ترکیه را دریافت نمایید.

خرید ملک فقط در جاهایی ممکن است که مجوز لازم را داشته باشند.

لیست شرایط مهم اقامت ترکیه با خرید ملک

 • ملک خریداری شده به مدت سه سال اجازه فروش ندارد.
 • حتما در قرارداد ملک باید ذکر گردد که به هدف اقامت خریداری شده است.
 • برای خرید خانه باید همراه مالک خانه به دفتر اسناد رسمی در ترکیه مراجعه نمایید.
 • با این روش امکان اخذ اقامت برای خانواده خود را نیز دارید. 

 

شرایط اقامت ترکیه از طریق تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه یکی از روشهای اخذ اقامت دائم ترکیه است. قبل از اقدام به اقامت تحصیلی ترکیه باید با شرایط تحصیل در ترکیه آشنا باشید. مزیت تحصیل در ترکیه هزینه تحصیل پایین آن است که متقاضیان زیادی را به خود جذب نموده است. 

شرایط ویزای تحصیلی ترکیه نیز برای ایرانیان به دلیل اخذ ویزای آسان کاری ساده است.

در این زمینه سوالاتی وجود دارد که در مقاله شرایط تحصیل در ترکیه به طور مفصل درباره آن توضیح میدهیم.

شرایط جدید اقامت ترکیه در سال 2020

از تاثیرات شرایط جدید اقامتی ترکیه پس از سال 2020 افزایش خرید ملک توسط ایرانیان بوده است.

از ابتدای سال 2020 اقامت ترکیه شاهد تغییراتی نسبت به سال های قبل بوده است. مهمترین شرایط جدید اقامت یکساله شدن اقامت توریستی و غیر قابل تمدید بودن آن است. طبق ماده یک قانون 6458/31 اقامت موقت و توریستی ترکیه فقط به مدت یکسال امکان پذیر است.تمدید اقامت یکساله ترکیه پس از گذشت یکسال امکان پذیر است. 

پس افرادی که میخواهند در ترکیه به صورت طولانی مدت زندگی کنند باید از روشهای اخذ اقامت دائم اقدام نمایند.

این شرایط جدید به دلیل پایین آمدن ارزش پول ترکیه ایجاد شده است. ترکیه با هدف جذب پول به این کشور این شرایط مهاجرتی و اقامتی را برای اتباع خارجی ایجاد کرده است.

در گذشته اتباع خارجی با خرید ملک به ارزش یک میلیون دلار میتوانستند شهروندی ترکیه را دریافت نمایند. ولی طبق شرایط جدید مهاجرت به ترکیه با خرید ملک 250 هزار دلاری نیز این امر ممکن گشته است.

قابل ذکر است که اخذ اقامت موقت روشی عالی برای اخذ اقامت دائم این کشور می باشد.

شرایط اقامت در کشور ترکیه

شرایط اخذ اقامت ترکیه از طریق روشهای زیر امکان پذیر است:

 • اخذ اقامت موقت ترکیه : با اجاره خانه میتوانید اقامت یکساله غیر قابل تمدید را دریافت نمایید.
 • شرایط اقامت توریستی ترکیه : هر سال دوبار به مدت 90 روز میتوانید به ترکیه با فواصل تعیین شده سفر نمایید.
 • شرایط اقامت دائم ترکیه : اقامت دائم ترکیه از طریق خرید خانه, کار, تحصیل, ازدواج با شهروند ترک و سرمایه گذاری در ترکیه امکان پذیر است. هر کدام از این روش ها اگر 5 سال تمدید شوند اقامت دائم ترکیه امکان پذیر است.
 • شرایط اقامت تحصیلی ترکیه : در صورت پذیرش در مدارس یا دانشگاههای ترکیه این اقامت امکان پذیر است. مادامی که در ترکیه در حال تحصیل هستید این اقامت معتبر می باشد.

روشهای دیگری وجود دارد که شامل حال قربانیان قاچاق انسان می باشد.

شرایط تمدید اقامت ترکیه

60 روز قبل از پایان اقامت باید اقدام به تمدید اقامت نمایید. برای تمدید اقامت ترکیه باید هزینه های مربوطه اداری را نیز پرداخت نمایید. 

برای تمدید اقامت باید فرم مربوطه را پر کرده و به اداره اقامت ترکیه پست نمایید. 

چه با خرید ملک چه با اقامت کاری و هر نوع اقامت دیگری میتوانید اقدام به تمدید اقامت ترکیه نمایید.

شرایط اخذ ویزای کار برای دارندگان اقامت ترکیه

افرادی که در ترکیه مقیم هستند میتوانند اقدام به دریافت ویزای کار نمایند. نکته مهم این است که باید از مدت اقامت فرد 6 ماه مانده باشد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Compare