مراحل گرفتن اقامت ترکیه

مراحل گرفتن اقامت ترکیه

مراحل گرفتن اقامت ترکیه چیست و چه راه هایی برای گرفتن اقامت ترکیه وجود دارد؟

ترکیه کشور دیدنی های شگفت انگیز است, مانند مسجد سلطان احمد یا مسجد ایا سوفیا. کاپادوکیا که دیگر گفتنی نیست فقط باید رفت و دید. در کل ترکیه با جاذبه های دیدنیش بخشی از زیبا ترین مکانهای دیدنی دنیا است. 

موقعیت جغرافیایی ترکیه که در اصل مرز بین آسیا و اروپا میباشد و ترکیبی از فرهنگ دو قاره را در خود دارد.

پس عجیب نیست که ایرانی ها علاقه زیادی برای گرفتن اقامت ترکیه داشته باشند. ولی گرفتن اقامت ترکیه چم و خم هایی دارد که ما در این مقاله میخواهیم به مراحل اخذ اقامت ترکیه بپردازیم.

همچنین میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران متخصص ما در تماس باشید.

مراحل اخذ اقامت موقت و دائم ترکیه

در این مقاله قصد داریم در مورد مراحل و روشهای اخذ اقامت ترکیه در سال ۲۰۲۱ و بررسی آخرین تغییرات قانونی در اخذ اقامت این کشور صحبت کنیم.

  1. اخذ اقامت یک ساله ترکیه
  2. اخذ اقامت ترکیه بدون شرط حضور
  3. اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت
  4. اخذ اقامت ترکیه از طریق خود حمایتی
  5. اخذ اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک
  6. اخذ اقامت دائم ترکیه از طریق خرید ملک
  7. اخذ اقامت ترکیه از طریق ارائه تمکن مالی
  8. اخذ اقامت ترکیه از طریق تحصیل در ترک
  9. اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

پنج مورد اول در واقع همان اقامت توریستی ترکیه میباشند و همه این پنج مورد فقط نام های مختلف برای این نوع اقامت میباشند. در این نوع اقامت شما با این ادعا که بدون نیاز به کار کردن توانایی مالی برای حمایت از خودتان دارید وارد این کشور میشوید. به همین دلیل اقامت خود حمایتی یا اقامت از طریق تمکن مالی نامیست که به این نوع اقامت اطلاق میشود.

دولت ترکیه مقدار تمکن مالی مورد نیاز را ۵۰۰۰ دلار تعیین کرده با این وجود خبر خوب برای ایرانیان این است که لزومی برای ارائه گواهی تمکن مالی برای آنها وجود ندارد.

این نوع اقامت یکساله میباشد که به آن اقامت یک ساله ترکیه نیز میگویند. و چون برای اخذ اقامت یکساله نیاز به خرید ملک یا اجاره خانه دارید و ایرانیان معمولا سال اول با اجاره ملک اقامت خودشان را در این کشور آغاز میکنند با نام اقامت از طریق اجاره ملک نیز گفته میشود.

مرحله اول : اقامت ترکیه بدون شرط حضور

خبر خوب این است که در تمامی انواع اقامت های ترکیه, الزامی به حضور شما نیست. به این معنی که میتوانید اقامت را دریافت کنید و از ترکیه خارج شوید و در سال فقط یک بار برای تمدید به ترکیه سفر کنید.

با توجه به اینکه با اقامت خود حمایتی ترکیه الزامی به حضور در ترکیه ندارید, میتوانید یک سند اجاره نامه سوری با بنگاه دارتان تنظیم کنید تا متحمل هزینه های اجاره یک ملک واقعی نشوید. با این وجود به این نوع اقامت, اقامت ترکیه بدون شرط حضور میگویند.

در صورتی که خواستار اقامت در ترکیه نمیباشید, و فقط به کارت اقامت ترکیه نیاز دارید حالا میتواند برای افتتاح حساب و دریافت کد مالیاتی باشد یا به دنبال افزایش اعتبار پاسپورتتان برای اخذ ویزاهای شینگن, آمریکا, کانادا, استرالیا و انگلستان باشید این اقامت میتواند برای شما مناسب باشد.

تغییرات در سال 2021
این اقامت تا سال 2019 قابل تمدید بود. اما در سال ۲۰۲۱ اقامت خود حمایتی ترکیه به صورت پیوسته تمدید نمیشود مگر اینکه خاک ترکیه را ترک کنید و سال بعد مجدد اقدام به گرفتن اقامت کنید یا در ترکیه ملک بخرید یا کسب و کاری راه اندازی کنید و یا نوع اقامت خود را به اقامت کاری یا تحصیلی تغییر دهید. در این صورت بعد از یک سال مجدد میتوانید اقامت خود حمایتی ترکیه را دریافت کنید.

مرحله دوم : راهکار برای تمدید اقامت تمکن مالی ترکیه

بعد از یک سال اقامت خود حمایتی در ترکیه میتوانید با ثبت نام در یک مدرسه زبان ترکی نوع اقامت خود را به تحصیلی تغییر داده و پس از یک سال مجدداً میتوانید اقامت تمکن مالی را برای یک سال دریافت کنید. به این معنی که سال اول اقامت خود حمایتی داشته باشید با ورود به سال دوم اقامت تحصیلی بگیرید و سال سوم نوع اقامت خود را به خود حمایتی تبدیل کنید. به این صورت بدون خروج از ترکیه میتوانید به مدت سه سال مداوم در این کشور اقامت داشته باشید.

مرحله سوم : اقامت دائم ترکیه از طریق خرید ملک

با خرید ملک در ترکیه با هر ارزشی میتوانید بدون محدودیت اقامتتان را تمدید کنید.

معمولاً برای افرادی که ملک در ترکیه دارند دوره های اقامت به صورت دو ساله تمدید میشود و محدودیتی در تعداد دفعات تمدید آن نیست. با این وجود اگر ارزش ملکی که میخرید بیشتر از ۲۵۰ هزار دلار آمریکا باشد علاوه بر مجوز اقامت میتوانید برای شهروندی ترکیه درخواست داشته باشید و ظرف مدت سه ماه تابعیت ترکیه و پاسپورت ترکیه را دریافت کنید.

مرحله چهارم : اقامت دائم ترکیه با ثبت شرکت

اگر در ترکیه یک کسب و کار راه اندازی کنید اقامتتان در ترکیه هر سال قابل تمدید میباشد. عموما کارت اقامت افراد صاحب کسب و کار دو ساله تمدید میشود. البته نیاز نیست که حتماً کسب و کار فعال داشته باشید. همین که شرکتی در ترکیه به ثبت برسانید کفایت میکند اما اگر کسب و کارتان فعال باشد بعد از پنج سال میتوانید شهروندی ترکیه را دریافت کنید.

مرحله پنجم : اقامت از طریق تحصیل در ترکیه

شما میتوانید با تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی یا ترکی تا هر موقع که به ادامه تحصیل میخواهید بپردازید اقامت داشته باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد شرایط تحصیل در ترکیه ما را همراهی کنید.

امتیازهای حاصل از اقامت در ترکیه

امکان افتتاح حساب در ترکیه یعنی مراودات تجاری با دنیا و خروج از تحریم های آمریکا.

تاجران و بازرگانان با ارزش این موضوع آشنایی کامل دارند. همینطور ترکیه از نظر ارزش زندگی هم جایگاه خوبی دارد. هزینه زندگی پایین و درآمد بالاتر نسبت به ایران مردم را ترقیب میکند تا برای خرید ملک و یا اخذ اقامت های موقت و اخذ شهروندی ترکیه اقدام نمایند.

آموزش رایگان زبان ترکی پس از گرفتن اقامت ترکیه, افتتاح حساب در ترکیه, دریافت وام از بانک های ترکیه از دیگر مزایای اقامت در ترکیه میباشد.

هزینه اخذ اقامت ترکیه

هزینه تامین سند تاپو حدود 4% مبلغی که در سند نوشته میشود.

هزینه ترجمه پاسپورت به ترکی حدود 120 لیر.

هزینه بیمه درمانی در ترکیه از 200 تا 800 لیر.

هزینه مالیات و حق خاک ترکیه از 600 تا 1000 لیر.

مدارک لازم برای اخذ اقامت ترکیه

اصل پاسپورت

چهار قطعه عکس 3در4

ترجمه پاسپورت به ترکی

بیمه درمانی حداقل یک ساله

سند ملک یا اجاره نامه ملک

مراحل انجام امور اقامت ترکیه

اخذ اقامت ترکیه شامل دو مرحله میباشد : 
مرحله اول 
شما باید ابتدا وارد خاک ترکیه شوید, شرکت آیرال تک برایتان در اداره مهاجرت نوبت رزرو میکند.
همچنین بیمه سلامت یکساله برایتان صادر میکنیم. کد مالیاتی برای خودتان و اعضای خانواده تان دریافت میکنیم. همه اینها بدون نیاز به حضور شما انجام میشود فقط برای افتتاح حساب بانکی به حضور شخص شما نیاز میباشد. برایتان کارت ویزا یا مستر کارت اخذ میکنیم و مرحله اول به پایان میرسد. در اینجا باید منتظر اعلام وقت از اداره مهاجرت ترکیه باشیم.
مرحله دوم
زمانی که قرار ملاقات شما در اداره مهاجرت صادر شده باشد پس از حضور در اداره مهاجرت و ارائه مدارک لازم به افسر اداره طی چند روز کارت اقامت شما صادر میشود و به آدرسی که دادید ارسال میشود.

 

تفاوت اقامت ترکیه و شهروندی ترکیه

به طور کلی شهروندی به مفهوم تابعیت است و تفاوت آن با اقامت در این است که هر شخصی به هر طریقی که وارد خاک ترکیه شود از لحظه ورود مقیم ترکیه میباشد ولی حقوق شهروندی یک ترک را ندارد. حقوق شهروندی هر کشوری متفاوت است مثلا یک شهروند در حق رأی و اخذ پاسپورت با کسی که مقیم است تفاوت دارد.

اقامت موقت میباشد و باید تمدید شود, گاهی باید از کشور خارج شد تا اقامت تمدید شود و گاهی از طریق اداره مهاجرت بدون خروج از کشور این امر امکان پذیر میباشد.

در ترکیه اقامت ها معمولاً از درون خاک ترکیه قابل تمدید میباشد که البته برای این موضوع باید شرایطی فراهم شده باشد در غیر اینصورت نیاز به مجوز مجدد و خروج از ترکیه میباشد.

ثبت شرکت در ترکیه

برای اخذ مجوز کاری میتوانید از طریق ثبت شرکت اقدام به گرفتن اقامت کنید و پس از پنج سال به شهروندی در ترکیه دست پیدا کنید. همچنین با ثبت شرکت میتوانید وام های بسیار عالی با سود پایین دریافت کنید. دیگر تحریم ها جلوی شما را نمیگیرند و میتوانید با دنیای بین الملل ارتباط بگیرید. کارت اعتباری داشته باشید و برای اخذ اقامت کشورهایی همچون آمریکا و کانادا از سد افسرهای کنسولگری به راحتی عبر کنید.

تغییرات قانونی 2021

برای شرکتهایی که کپیتال بالای ۱۰۰ هزار لیر داشته باشند تا دو سال, با استخدام یک شهروند ترک امکان استخدام یک خارجی را نیز دارید.

اخذ مجوز کار در ترکیه

برای کار کردن در ترکیه باید مجوز کار داشته باشید. برای اینکار نیاز به یک کارفرمای ترک دارید تا برای شما اقدام کند. البته که در ترکیه بدون مجوز هم میتوان کار کرد اما دیگر نمیتوانید بیمه شوید و از مزایای بازنشستگی بهره مند نمیشوید. برای این مهم باید به فکر مجوز کار و بیمه تأمین اجتماعی در ترکیه باشید.

اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

ترکیه نیز همانند دیگر کشورهای جهان امکان گرفتن اقامت را از طریق ازدواج فراهم کرده. ولی شرایط خاصی هم مد نظر گرفته شده که اولین شرط این است که زوجین باید سن حد اقل ۱۸ سال را داشته باشند. همچنین ازدواج رسمی باید ثبت شده باشد. در صورتی که متقاضی تمام شرایط را دارا باشد اقامت یک ساله برای وی صادر میگردد. و این اقامت هر سال باید تمدید شود تا به مدت پنج سال برسد. بعد از اتمام دوره پنج سال زوجین میتوانند نسبت به اقامت دائم ترکیه اقدام کنند و اقامت دائم خود را بگیرند و شهروند این کشور شوند.

اخذ اقامت ترکیه از طریق تولد فرزند

عده ای فکر میکنند با تولد فرزندشان در خاک ترکیه میتوانند اقامت این کشور را بدست آورند. ولی قانونی در این مورد در ترکیه ثبت نشده است.

ترکیه روابط خونی را برای اخذ شهروندی ملاک کار خود قرار میدهد. یعنی برای اینکه بتوانید اقامت ترکیه را به دست بیاورید باید پدر یا مادرتان متولد این کشور باشند. در غیر این صورت باید یکی از شرایط دیگر گفته شده را برای اخذ اقامت و زندگی کردن در ترکیه انتخاب کنید و نسبت به آن اقدام نمایید.

اخذ اقامت ترکیه از طریق پناهندگی

پناهندگی به کشور ترکیه تنها زمانی امکان پذیر و جایز است که جانتان در خطر باشد. زیرا که زندگی در کمپ های پناهندگی و اخذ اقامت کشور ترکیه از طریق پناهندگی سخت تر از آن چیزی است که فکرش را میکنید.

بهتر است به جای انتخاب این گزینه و اینکه سعی کنید پناهنده کشور ترکیه شوید از طریق تحصیل یا کار برای گرفتن اقامت ترکیه اقدام نمایید که راهی آسوده تر و بی دردسر تر میباشد. زیرا که پناهندگی جز یک زندگی سرشار از استرس و ناراحتی همراه با پشیمانی چیز دیگری برایتان به ارمغان نمی آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Compare