مزایا و هزینه اقامت ترکیه

مزایا و هزینه اقامت ترکیه

درود دوستان حال دلتون عالی باشه.در این مقاله قصد داریم به مزایا و هزینه های اقامت در ترکیه بپردازیم. همانطور که در جریان هستید با توجه به شرایط اقتصادی و پایین آمدن ارزش پول کشورمان خیلی از عزیزان به فکر مهاجرت و پیدا کردن کشوری مناسب برای زندگی و کار هستند.

ترکیه کشوری است که طی سالهای گذشته از نظر اقتصادی و کارآفرینی روز به روز در حال پیشرفت و پذیرای مهاجران با شرایط خاص و ویژه خود است.

مزیای اقامت و زندگی در ترکیه

مزایای اقامت و زندگی در ترکیه
 1. ترکیه دارای آب و هوای چهارفصل و تمیز است که در شهرها و قسمت های مختلف این کشور با مناظری زیبا میتوانید تجربه کنید. شما میتوانید محلی را با توجه به شرایط و علایق خود برای زندگی و کار انتخاب کنید.
 2. در کشور ترکیه شما میتوانید از مهارت های کاریتان و حتی ارتباطاتی که در ایران دارید برای تعامل کاری دوطرفه استفاده کنید. طبق آمار تا 2 سال اخیر بالغ بر 5 میلیون ایرانی به این کشور مهاجرت کرده اند.
 3. کیفیت مواد غذایی و زندگی شما به مراتب بالاتر از کشور خودمان است. با یک استراتژی خوب و هدفمند با استفاده از مشاورین تخصصی و رسمی می توانید زندگی و کار خود را به ترکیه منتقل کنید و بعد از مدتی می توانید به صورت جهانی کار و تجارت داشته باشید.
 4. جالب است بدانید که در کشور ترکیه 2 بازار ایرانی و خارجی وجود دارد. شما با تحلیل درست و راهنمایی گرفتن از مشاورین مجرب میتوانید بهترین موقعیت شغلی و درآمدزایی را در این کشور زیبا داشته باشید.
 5. سوال دیگری که خیلی از هموطن های ما در خرید خانه و اقامت دارند این است که آیا میتوانید با خرید خانه ارزان اقامت گرفت؟ جواب بلی است اما این نوع اقامت باید به صورت سالیانه تمدید گردد.بعد از مدت 5 سال شما میتوانید اقامت دائم را دریافت نمایید.طبق قانون با اجاره خانه در ترکیه فقط میتوانید یک سال اقامت توریستی غیر قابل تمدید را دریافت نمایید.
 6. مزیت نامحسوس و تاثیرگذاری که مهاجرت به ترکیه دارد این است که شما با مردمانی صمیمی که فرهنگی نزدیک به ما دارند در ارتباط هستید. در عین حال ترکیه آب و هوای بسیار مناسبی دارد که در کشورهای اروپایی این شرایط وجود ندارد. این مزیت را میتوانید به لیست مواردی که در مهاجرت میتواند به شما حس خوب و داستان زندگی بهتری را ارائه دهد اضافه نمایید.

شاد و سرافراز باشید دوستان و یادتون باشه در زمینه مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت ترکیه مشاورین مجرب ما هر سوالی را که دارید در اسرع وقت به شما جواب می دهند.

دوستان به چند روش میتوان برای گرفتن اقامت در ترکیه اقدام کرد.اولین روش از طریق کار است. جالبه که بدانید ترکیه عضو اولیه ناتو منشور سازمان ملل و متحد و بانک جهانی است که این از امتیازات و مزایای کار کردن در این کشور مترقی و پیشرفته است.

اخذ اقامت ترکیه از طریق کار

یکی از بزرگترین شهرهای ترکیه استانبول است که در قسمت اروپایی ترکیه واقع شده است. پایتخت ترکیه نیز آنکارا می باشد.

قسمت هیجان انگیز این داستان این است که نرخ بیکاری کشور ترکیه 14 درصد است. دوستانی که برای مهاجرت و کار می خواهند اقدام نمایند باید حتما با مشاور متخصص و با تحقیق و برنامه ریزی کامل این کار را انجام دهند. 

3 نوع مجوز برای کار در ترکیه عبارتند از:

 • مجوز کار موقت.
 • مجوز کار دائم.
 • مجوز کار با کارت فیروزه ای.

حالا کمی بیشتر این مجوز ها رو براتون باز میکنم.

مجوز کار موقت:

برای دریافت این مجوز شما فقط میتوانید از طریق کارفرما یا موسسات ثبت شده واسط این نوع خدمات را دریافت نمایید.راحتتر بگم یک توریست یا یک شخص خارجی خودش به تنهایی نمیتواند درخواست کار کند.زمان و اعتبار این مجوز حداکثر یک سال می باشد.بعد از اتمام دوره کارمند میتواند درخواست تمدید پروانه کاری خود را ارائه دهد که اگر تایید شد در تمدید بعدی بین 2 تا 3 سال میتواند اجازه کار را دریافت نماید.اما نکته مهم این روند این است که فقط یک کارمند میتواند برای همان کارفرما اقدام به تمدید مجوز کار نماید.

مجوز کار دائم: 

این نوع مجوز برای کسانی صادر میگردد که 5 سال به صورت مستمر و مداوم در کشور ترکیه  اقامت و زندگی میکنند و کارآفرینی کرده یا باعث رشد اقتصادی شده اند.

مجوز با کارت فیروزه ای:

این کارت به کسانی که تحصیلات دانشگاهی کافی,  تجربه شغلی مهم و سهیم بودن در فناوری و کارهای اقتصادی کشور ترکیه را دارند اعطا میگردد. این کارت تمامی مزایا و امتیازات مجوز کار دائم را دارد. صاحبان این کارت میتوانند از کلیه حقوقی که شهروندان ترکیه دارند نیز استفاده نمایند. این حقوق شامل بیمه های درمانی, تامین اجتماعی, پرداخت بیمه بیکاری و غیره میگردد.

حالا میریم سراغ قوانین و مزایای اقامت کار در ترکیه. دوستان کسانی که اقامت کاری را دریافت میکنند میتوانند برای همراهان خود درخواست الحاق خانواده بکنند. این درخواست برای همسر و  فرزندان تا 18 سال می باشد. از مزایای این نوع اقامت تحصیل فرزندان در مدرسه ترکیه می باشد.

مراحل قانونی دریافت اقامت و مهاجرت کاری

اولین مرحله فرستادن درخواست به کنسولگری ترکیه است در کشور خودمان است. اسناد و مدارک مورد نظر پس از درخواست آنلاین به وزارت کار با ایمیل یا به صورت فیزیکی ارسال میگردد که مدارک آن بصورت ذیل می باشد.

 • شناسنامه.
 • کارت ملی.
 • پاسپورت.
 • یک نسخه از مجوز اقامت صادر شده 6 ماهه.
 • گواهینامه تایید سلامتی از پزشک معتبر.
 • مدارک ترجمه شده و تایید شده و مهم و موم شده توسط اداره مهاجرت.
 • تمکین مالی با ارائه پرینت حساب بانکی.
 • قرارداد امضا شده با کارفرما.
 • اصل مجوز کاری تایید شده.

در قسمت بعدی توضیحات بیشتری برای شما عزیزان خواهم داد.

امتیازهای اخذ اقامت ترکیه

فرهنگ ترکیه شبیه به فرهنگ ایران است. مزیت مهم اقامت ترکیه قرار داشتن ترکیه در بین کشورهای اروپایی می باشد. ایرانیان به راحتی بدون ویزا میتوانند به این کشور وارد شوند. این سهولت در رفت و آمد باعث میشود افراد بتوانند قبل از اقامت با این کشور آشنا شده و با ذهن باز تصمیم گیری نمایند.

ترکیه از لحاظ اقتصادی روز به روز در حال رشد است و این مزیت دیگر دریافت اقامت این کشور می باشد.

دریافت وام های کم بهره ۱ الی ۴ درصد

با توجه به قوانینی که کشور ترکیه در سال ۲۰۱۲ پیرامون اخذ وام های بانکی به تصویب رساند, دریافت وام برای اتباع خارجی آسان تر شد و مانعی در گرفتن وام برای اتباع خارجی وجود ندارد,

اتباع خارجی میتوانند با داشتن اقامت ترکیه و گرفتن کفالت فردی که شهروند ترکیه میباشد سریع تر موفق به گرفتن وام شوند.

خرید ملک به صورت اقساط

بانک بعد از خرید خانه میتواند تا ۷۵ درصد ارزش ملک را به متقاضی ارائه دهد و باز پرداخت وام به صورت ۱۵ ساله میباشد که برای افراد بسیاری موقعیت بسیار خوبی را فراهم میکند.

خرید خودرو به صورت اقساط

اتباع خارجی به سه صورت امکان خرید خودرو در ترکیه را دارند

 • خرید مستقیم از کمپانی های تولید کننده
 • خرید از مراکز خرید و فروش خودرو
 • خرید خودرو دست دوم از صاحبین خودرو

افرادی که مجوز اقامت قانونی در ترکیه را دارند میتوانند نسبت به خرید خودرو اقدام نمایند, لازم به ذکر است که اگر از افراد غیر ترک نسبت به خرید خودرو اقدام نمایید بعدها در خرید و فروش خودرو به محدودیت هایی برخورد خواهید کرد. 

سهولت در دریافت ویزای کشورهای دیگر

در صورتی که شما مجوز اقامت در ترکیه را داشته باشید و با داشتن حساب بانکی در حدود بیست هزار دلار به راحتی میتوانید اقدام به گرفتن ویزای آمریکا و همینطور ویزای شنگن کنید که از مزایای داشتن کارت اقامت ترکیه میباشد.

هزینه اقامت ترکیه

قبل از اخذ تصمیم برای زندگی در ترکیه لازم است که با هزینه های زندگی در این کشور آشنا شوید. هزینه زندگی در ترکیه متغیر می باشد که این بستگی به شهر محل اقامت شما دارد. مثلا زندگی در محله های سیسلی و بشیکتاش هزینه های نسبتا بالایی دارند. 

همچنین سبک زندگی شما نیز در هزینه اقامت و زندگی در ترکیه تاثیر میگذارد.

هزینه اقامت ترکیه باید به صورت سالانه پرداخت گردد. تقاوت سنی افراد در هزینه اقامت و زندگی در ترکیه تاثیر میگذارد. تنها زمانی برای اقامت اقدام نمایید که اقدام به اجاره یا خرید خانه کرده باشید. درباره هزینه اجاره و خرید خانه در مقاله های دیگر به طور کامل توضیح داده شده است.

هزینه گرفتن اقامت ترکیه برای هر نفر بین 800 لیر تا 1500 می باشد.این تفاوت به خاطر شرایط سنی می باشد. مثلا شخصی که 9 سال دارد برای اخذ اقامت نیاز به پرداخت هزینه بیمه(هزینه بیمه تقریبا 400 لیر است) ندارد. اشخاص سن بالا باید هزینه بیشتری برای بیمه پرداخت نمایند. مثلا یک جوان 15 ساله باید تقریبا 350 لیر هزینه بیمه پرداخت نماید. برای فرد مثلا 57 ساله این مبلغ به 650 لیر نیز میرسد.

بخشی از هزینه اقامت ترکیه بخش صدور کارت اقامت ترکیه می باشد. کارت اقامت ترکیه بین 150 تا 200 لیر هزینه دارد. همچنین کارهای ثبت در دفاتر ثبت نیز بین 150 تا 200 لیر هزینه دارند.

هزینه اقامت ترکیه باید به صورت سالانه پرداخت گردد. تعرفه جدید نیز به قوانین جدید بستگی دارد.

هزینه اقامت توریستی یکساله ترکیه :

برای اشخاصی که تمایل دارند به دریافت اقامت توریستی هزینه های زیر وجود دارد:

 • هزینه مربوط به ترجمه مدارک.
 • پرداخت هزینه اقامت یکساله ترکیه.
 • پرداخت هزینه ای برای تاییدیه نوتر.
 • هزینه های مربوط به بیمه درمانی و تکمیلی.
 • هزینه اجاره اپارتمان و ملک.
 • هزینه های ثبتی و امور دفترخانه.

امتیاز های گرفتن اقامت ترکیه

از مزایای دیگر اقامت ترکیه یادگیری زبان ترکی استانبولی به صورت رایگان می باشد. اگر بخواهید در ایران این زبان را یادبگیرید باید هزینه پرداخت نمایید در صورتیکه در ترکیه برای اشخاص مقیم رایگان می باشد.

به طور کلی زندگی در کشور ترکیه به دلیل اقتصاد رو به رشد آن دارای شرایط بهتری می باشد. در ترکیه مشکلات تحریم وجود ندارد و در این کشور میتوانید کار و سرمایه گذاری نمایید.

مزایای داشتن شهروندی در ترکیه

پیش از بررسی موضوع حق شهروندی و مزایای دریافت پاسپورت کشور ترکیه میخواهیم از اعتبار و قدرت پاسپورت ترکیه توضیحی مختصر برایتان ارائه دهیم. به چه کشورهایی میتوانید بدون روادید سفر کنید و تا چه اندازه در امور مهاجرتی و دریافت ویزا برای کشورهای معتبر موفق باشید.

بر اساس جدید ترین آمار سایت Henley Index پاسپورت ترکیه دارای رتبه ۳۸ جهان بوده و در شاخص سفر بدون نیاز به دریافت روادید از رتبه ۱۱۴ برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Compare