مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به ترکیه

در این مقاله قصد داریم مهاجرت به ترکیه و روش های مختلف اخذ اقامت ترکیه را مورد بررسی قرار دهیم. برای مهاجرت به ترکیه باید با تمام قوانین مهاجرت به کشور ترکیه آشنایی کامل داشته باشید. در رابطه با مهاجرت به ترکیه سوال های مختلفی در ذهن افراد وجود دارد که مهمترین آنها روش های مختلف برای مهاجرت به ترکیه می باشد. همچنین سوالات زیر نیز در این رابطه در ذهن اکثر افراد وجود دارد:

 • نقطه شروع برای مهاجرت به ترکیه کجاست؟
 • برای مهاجرت و اخذ اقامت ترکیه چه میزان سرمایه لازم است و هزینه مهاجرت چقدر است؟
 • برای مهاجرت به ترکیه چه شرایط و قوانینی وجود دارد؟ بهترین و کم هزینه ترین روش برای مهاجرت به ترکیه چیست؟وش های مختلف مهاجرت به ترکیه چگونه است؟
 • آیا مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج امکان پذیر است؟
 • قوانین مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک به چه صورت است؟

مهاجرت به ترکیه در سال 2020 از طریق کار و دریافت دعوت نامه شغلی, مهاجرت از طریق خرید ملک, مهاجرت از طریق تحصیل, ازدواج و سرمایه گذاری امکان پذیر می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا کلیه روش های مهاجرت به ترکیه را به طور مفصل بررسی نماییم.

برای استفاده از خدمات و کسب اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره رایگان مهاجرت به ترکیه کافی است با شماره های ما در دفتر ترکیه و ایران از طریق تلفن و یا واتساپ تماس برقرار نمایید. همچنین می توانید از طریق فرم تماس با ما پیام خود را ارسال نمایید. 

اقامت و شرایط عمومی برای مهاجرت به ترکیه

ترکیه کشوری است که دارای دو بخش مجزای آسیایی و اروپایی میباشد که با کشورهایی همچون سوریه, عراق, نخجوان آذربایجان, ارمنستان, گرجستان, بلغارستان, قبرس, یونان مرز مشترک دارد.

با توجه به استقبال روز افزون برای مهاجرت به ترکیه, لازم دانستیم تا اطلاعاتی را پیرامون این موضوع با شما کاربران عزیز به اشتراک بگذاریم.

برای مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت این کشور لازم به داشتن شرایطی دارید که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

اما اجازه دهید نخست از مزایای ابتدایی اقامت در این کشور آگاهتان کنیم 

مزایای مهاجرت به ترکیه :

 • ترکیه دارای مرز مشترک با ایران میباشد
 • صنعت و اقتصاد رو به رشد
 • دین رسمی اسلام
 • فرهنگ غذایی متنوع 
 • فرهنگ اجتماعی نزدیک به مردم ایران
 • عدم نیاز به اخذ روادید برای ایرانیان
 • هم مرز بودن و قرار گرفتن بین کشورهای اروپایی

معایب مهاجرت به ترکیه

از معایب مهاجرت به ترکیه میتوان به زبان مردم این کشور اشاره کرد که ترکی استانبولی میباشد و مردم ترکیه تمایلی به ارتباط برقرار کردن با زبانهای دیگر همچون زبان انگلیسی ندارند و بیشترشان با این زبان آشنایی هم ندارند.

اخذ اقامت ترکیه و مهاجرت به این کشور شامل ۶ دسته روش مختلف میباشد:

 1. خرید ملک و سرمایه گذاری
 2. کاری
 3. ازدواج
 4. تحصیلی
 5. تولد
 6. پناهندگی

 

مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک و سرمایه گذاری :

مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک

مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک یکی از روش های متداول اخذ اقامت ترکیه می باشد.

طبق قوانین و آیین نامه جدید کشور ترکیه، اتباع و سرمایه داران خارجی میتوانند با سرمایه گذاری و خرید ملکی با حداقل سرمایه ۲۵۰ هزار دلار آمریکا در ترکیه صلاحیت برای  ارائه درخواست اخذ تابعیت یا شهروندی دائم ترکیه را کسب نمایند. روند اخذ پاسپورت و اقامت ترکیه با این مبلغ تقریبا بین 2 تا 3 ماه است. در صورت اقامت با این شرایط تا سه سال امکان فروش ملک خریداری شده وجود ندارد.

 • اخذ شهروندی موقت (وطنتاژ) ترکیه از طریق خرید ملک با مبلغ کمتر از 250 هزار دلار هم امکان پذیر می باشد.
 • حداقل مبلغ خرید ملک در ترکیه نیز 60 هزار دلار آمریکا می باشد. شما مثلا با خرید ملک 60 هزار دلاری میتوانید اقامت شهروندی موقت (اصطلاحا وطن تاش) 1 ساله را از دولت ترکیه دریافت کنید. در مدت اقامت توریستی در صورتیکه بتوانید از دولت ترکیه اجازه کار دریافت نمایید امکان کار کردن نیز وجود دارد. این نوع اقامت باید به صورت سالانه تمدید گردد. اقامت در پایان هر سال در صورت پرداخت کردن هزینه ها و بیمه ها قابل تمدید می باشد.

نکته جالب توجه این است که امکان اخذ اقامت توریستی 1 ساله ترکیه از طریق اجاره خانه نیز برای متقاضیان و اتباع خارجی وجود دارد.

گفتنی است اتباع خارجی اجازه کار در ترکیه را ندارند. در صورت تمایل برای کار یا تحصیل مجوز از طرف دولت ترکیه باید به صورت جداگانه اخذ گردد.

قبل از سال 2020 امکان اقامت 2 ساله و تمدید آن در ترکیه از طریق اجاره ملک وجود داشت. در ابتدای سال 2020 دولت ترکیه قوانین اقامتی خود را تغییر داد و این نوع اقامت بصورت توریستی 1 ساله و غیر قابل تمدید شد.

این نکته نیز قابل ذکر است که در صورت پیش خرید ملک در حال ساخته شدن ، اجازه خرید ملک به صورت اقساطی به متقاضی داده می شود. همچنین امکان وام گرفتن در این حالت وجود ندارد.

 • روش های دیگر سرمایه گذاری در ترکیه ثبت شرکت و خرید اوراق می باشد. در صورت تایید شرکت توسط ترکیه به شما اجازه سرمایه گذاری داده میشود.

مهاجرت به ترکیه از طریق کار :

کار در کشور ترکیه روش متداول دیگر برای مهاجرت به این کشور است. برای کار در ترکیه و استخدام تسلط به زبان مردم ترکیه (ترکی استانبولی) لازم است. همچنین افرادی که قصد کار دارند باید از وزارت کار و رفاه اجتماعی ترکیه (MLSS) مجوز لازم را دریافت نماید. قبل از هر چیز نیز فرد متقاضی باید با کارفرمای ترک از قبل جهت کار توافق کرده باشد. کارفرمای ترک نیز باید مدارک متقاضی را به اداره کار ارائه داده باشد. مدت اقامت اولیه در این حالت به صورت موقت و یکساله است که در صورت ادامه همکاری با کارفرما این مدت قابل تمدید می باشد. همچنین قابل ذکر است که در سال 2020 آمار بیکاری کشور ترکیه 13 درصد گزارش شده است. این آمار نشان میدهد که کشور ترکیه دارای نرخ بالای بیکاری می باشد.

 • پس از 1 یا 2 سال دولت ترکیه بررسی مینماید که آیا کار شما برای کشور توجیه اقتصادی داشته یا نه؟
 • پس از مدت 5 تا 8 سال در صورت نداشتن سو پیشینه میتوانید تابعیت ترکیه را بگیرید.

مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج :

مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

مهاجرت و اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج با شهروند ترکیه  یکی دیگر از روش های متداول مهاجرت به ترکیه می باشد. قوانین این نوع مهاجرت مشابه سایر کشورها می باشد. این روش مهاجرت به دلیل تشابه فرهنگی کشورمان با ترکیه دارای محبوبیت فراوانی است. به این نوع ویزا اقامت خانوادگی گفته میشود و نوع اقامت از نوع موقت می باشد. شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج به صورت ذیل می باشد:

ازدواج باید به صورت واقعی انجام شود و مدارک مربوطه باید ارائه گردد. ازدواج صوری توسط دولت ترکیه مورد تایید نمی باشد. شخص باید دارای ملیت ترکی باشد نه اینکه اقامت در ترکیه را داشته باشد. پس از ازدواج اخذ اقامت ابتدایی بین  3 تا 5 سال است.به مدت 3 سال مسئولین ترکیه صحت ازدواج را بررسی میکنند.در صورت تداوم ازدواج پس  از  این مدت فرد میتواند پاسپورت ترکیه را درخواست نماید و اقامت دائم را دریافت کند. سن ازدواج  برای دختران و پسران ترکیه 18 سال است. در صورت سن بالای 18 سال نیازی به اجازه والدین وجود ندارد.

 • برای اخذ اقامت از ترکیه ازدواج مجرد بودن هر دو طرف که باید با مدارک حقوقی ثابت گردد.
 • مهمترین نکته در این نوع مهاجرت این است که طرفین اثبات کنند که ازدواج آنها حقیقی است و نه بهانه ای برای گرفتن اقامت ترکیه.
 • قابل ذکر است ازدواج صوری در ترکیه با جریمه های سنگینی همراه است. هدف از ازدواج نباید اخذ تابعیت کشور ترکیه باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در این زمینه با کارشناسان ما در آیرال تک تماس حاصل نمایید.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه :

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

یکی از  متداول ترین و کم هزینه ترین روش های مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت بلند مدت در ترکیه از طریق  تحصیل میباشد. این روش از کم ریسک ترین و سریع ترین روش های مهاجرت می باشد.

از مزیت های تحصیل در ترکیه هزینه نسبتا پایین میباشد که در بین کشورهای اروپایی پایین ترین هزینه را به خود اختصاص داده است. همچنین نظام آموزشی این کشور از فرآیند بولونیا پیروی میکند که جزو متدهای استاندارد روز دنیا به حساب می آید و زیر نظر وزارت آموزش و پرورش ملی بوده و عموماً دولتی میباشد.

تحصیل از دوره ابتدایی تا درجات بالای دانشگاهی در ترکیه امکان پذیر است. دانشجویان برای تحصیل در سطح کارشناسی باید مدرک دیپلم 12 ساله خود را ارائه نمایند. همچنین قبولی در آزمون های ورودی دانشگاه ها نیز الزامی می باشد. امکان تحصیل در مقاطع مختلف ابتدایی , کارشناسی , کارشناسی ارشد و دکترا در ترکیه وجود دارد.

 

ترکیه دارای دانشگاه های معتبر بسیاری می باشد.به دلیل شرایط سخت متقاضیان رشته پزشکی در ایران بسیاری از متقاضیان  تحصیلات خود را در ترکیه ادامه میدهند.  تعداد افراد خارجی مشغول به تحصیل در ترکیه 117000  نفر میباشند.یکی از امتیاز های تحصیل در ترکیه امکان کار به صورت همزمان در ترکیه می باشد.

 پس از اخذ پذیرش از دانشگاه ترکیه، اداره امنیت به شما اقامت یکساله دانشجوئی ترکیه میدهد که این نوع اقامت  تا پایان تحصیل قابل تمدید است.

مهاجرت به ترکیه و اخذ تابعیت از طریق تولد :

برای اقامت ترکیه از طریق تولد به این صورت است که والدین باید تابعیت ترکیه را داشته باشند. اقامت فرزند از نوع همان اقامت والدین می باشد. ترکیه برای اعطای تابعیت و اقامت از سیستم خون پیروی میکند. به همین دلیل شرایط اقامت والدین نوع اقامت فرزند متولد شده در ترکیه را معلوم مینماید.

مدارک لازم جهت مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت :

 • اصل پاسپورت با اعتبار حداقل یکسال.
 • پر کردن فرم مخصوص اقامت ترکیه در سایت اداره مهاجرت و تعیین وقت قبلی.
 • اجاره نامه یا سند رسمی ملک به نام شخص شما.
 • در دوره اقامت باید مالیات پرداخت شده باشد.
 • بیمه به مدت یکسال.
 • چهار قطعه عکس پشت سفید و واضح.

کشور ترکیه یکی از مهاجرخیزترین کشورها در همسایگی کشور ایران می باشد. افراد زیادی به دلایل مختلفی از کشورهای اطراف به ترکیه مهاجرت می نمایند. از مزایای مهاجرت به ترکیه هزینه های نزدیک به زندگی در ایران و آداب  و رسوم شبیه به کشور ایران می باشد. ترکیه دارای شرایط سیاسی مناسبی است. به همین دلیل پلی مناسب بین کشور ایران و سایر کشور های اروپایی است. قبل از مهاجرت به ترکیه هدف و دورنمای خود را باید مشخص نمایید. داشتن پاسپورت ترکیه مزیت بالایی دارد به این دلیل که پاسپورت ترکیه در جهان معتبر می باشد. از طریق پاسپورت ترکیه میتوانید به کشور های مختلف جهان سفر نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Compare