مهاجرت و اقامت ترکیه از طریق کار

مهاجرت و اقامت ترکیه از طریق کار

مهاجرت و اقامت ترکیه از طریق کار موضوعی است که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم. 

بررسی مشاغل مورد نیاز ترکیه, میانگین درآمد افراد در ترکیه مدارک لازم برای اخذ اقامت کار در ترکیه و همچنین نرخ بیکاری در این کشور و نکات مرتبط به مهاجرت به ترکیه از طریق کار موضوعاتی است که در این مقاله به آن میپردازیم و مورد بررسی و تحلیل علمی قرار میدهیم.

از شما دعوت میکنیم تا برای آشنایی با روشهای مهاجرت و اقامت کاری ترکیه به مطالعه این مقاله بپردازید و در صورت نیاز با مشاورین متخصص ما در ارتباط باشید.

شرایط مهاجرت کاری ترکیه

یکی از پیش نیاز های گرفتن اقامت کاری ترکیه و از شرایط اولیه مهاجرت کاری ترکیه این میباشد که یک شرکت یا کارفرما از شما دعوت کند تا در ترکیه مشغول به کار شوید و برای همکاری استخدام شوید.

طبق قوانین کشور ترکیه شرکتهای ثبت شده در ترکیه و کارفرمایان دارای مجوز با توجه به نیاز خود در زمینه کاری و حرفه ی مورد نیاز خود میتوانند برای شخص متقاضی از طریق وزارت کار ترکیه درخواست اجازه کار کنند. در صورتی که نتیجه درخواست ایشان و مجوز صادر شده از وزارت کار مثبت و مورد تأیید بود به متقاضی اقامت یکساله در کشور ترکیه داده میشود.

طبق قوانین وزارت کار و رفاه ترکیه زمانی که یک شرکت ترکیه ای به شما درخواست همکاری میدهد, شخصی مثل شما که تخصص دارید و پاسپورت ترکیه را دارا میباشید نباید بی کار باشید.

در هر صورت اولویت استخدام با افراد ترک میباشد مگر اینکه در این حیطه و تخصص فردی پیدا نشود که در آنصورت اتباع خارجی را استخدام میکنند.

در حال حاضر مجوز کاری ترکیه به سه گروه مختلف تقسیم میشود و بر اساس قانون شماره ۴۸۱۷ سه نوع اجازه کاری پیش بینی شده.

که شامل کارکنان وابسته, کارکنان مستقل و موارد استثنائی میباشد. و بر اساس این قانون اتباع خارجی میتوانند از مجوز کاری مدت دار و یا نامحدود در ترکیه به شرط تأیید شدن از طرف دولت نرکیه و به جا آوردن شرایط مورد نیاز بهره مند شوند. 

مدت اعتبار اقامت کاری در ترکیه طبق قوانین وزارت کار یک ساله بوده و برای حرفه مشخص و محل کار تأیین شده صادر میشود که پس از پایان دوره یک سال اجازه کار برای محل کار مشخص شده و همان شغل به مدت سه سال تمدید خواهد شد. پس از این سه سال دریافت مجوز تا شش سال قابلیت تمدید شدن دارد.

این نکته از شرایط مهاجرت کاری ترکیه که بعد از هشت سال اقامت مداوم در ترکیه و کار کردن با مجوز میتوانید اجازه کار دائم در ترکیه را بدون در نظر گرفتن شرایط اشتغال و بدون در نظر گرفتن محدودیت جغرافیایی داشته باشید نمیتوان نادیده گرفت.

برای اتباع خارجی که حداقل به مدت پنج سال در ترکیه بدون خروج از این کشور مشغول به کار باشند با توجه به اینکه نزد کارفرمائی اشتغال نداشته باشند مجوز اشتغال مستقل صادر میشود.

مشاغل مورد نیاز برای مهاجرت به ترکیه

موضوعی که به آن پرداختیم لیست مشاغل مورد نیاز برای مهاجرت به ترکیه در سال ۲۰۲۱ میباشد.

با اطلاع از مشاغل مورد نیاز در ترکیه و اینکه بدانید کشور ترکیه به چه شغلهایی جهت اخذ اقامت کاری به شهروندان خارجی نیاز دارد موضوع مهمی است.

اینکه افراد بدانند این کشور به تخصص آنها نیاز دارد یا خیر به آنها کمک میکند تا تصمیمات راحت تر و قاطع تری برای انتخاب کشور مقصد خود بگیرند.

بهترین شغل ها در ترکیه مشاغلی است که اولاً جزو لیست مشاغل مورد نیاز در ترکیه باشد و ثانیاً شرایط حقوق آن مناسب و از متوسط حقوق در ترکیه بیشتر باشد. 

طبیعتاً کشور ترکیه سالیانه لیستی از مشاغل مورد نیاز معرفی میکند که این لیست ممکن است هر ساله تغییر کند زیرا که نیروی کاری لازم را جذب کرده اند.

در این نوار ابزار لیست مشاغل مورد نیاز در سال ۲۰۲۱ معرفی شده اند.

مشاغل مورد نیاز برای مهاجرت به ترکیه

هزینه ویزای کار ترکیه چقدر است؟

برای انواع ویزا در ترکیه هزینه های متفاوتی پرداخت میشود. اگر مدت زمان اقمتتان کمتر از ۹۰ روز باشد نیازی به پرداخت ویزای ترکیه ندارید.

هزینه ویزای کار در ترکیه شرایط متفاوی دارد زیرا که ابتدا باید به کنسولگری های ترکیه در خود کشور ترکیه مراجعه کنید و مدارک لازم را جهت تشکیل پرونده ارائه دهید.

پس از این مرحله مدارک شما به وزارت کار ترکیه ارسال میشود و بعد از طی کردن مراحل مورد نیاز و تأیید شدن مجوز صدور ویزا از طرف اداره کار ترکیه صادر میشود و متقاضی باید طی ۹۰ روز روادید خود را از نمایندگی ها ی مربوطه دریافت کند.

با توجه به قوانین کار در ترکیه این نوع روادید شامل امکان کار در مدت محدود یا نامحدود برای کاکنانی که میخواهند به صورت وابسته برای سازمان یا شرکت خاصی کار کنند. کارکنان مستقل و موارد ریگر میباشد.

گفتنی است که زمان اعتبار ویزای کار در ترکیه ۱ سال میباشد که پس از اتمام این دوره ویزایتان را میتوانید به مدت سه سال تمدید کنید. در صورت پایان دوره سه ساله نیز میتوانید به مدت ۶ سال اقامتتان را تمدید کنید. بعد از این مجوز کار به مدت نا محدود دریافت میکنید. هزینه ویزای کار در ترکیه با توجه به نوسانات ارزی متغیر میباشد برای همین میتوانید با مشاوین متخصص ما در ارتباط باشید.

انواع ویزای کار در ترکیه

اتباع خارجی به مجوز کار برای کار در ترکیه نیاز دارند. با توجه به هدف فرد از مهاجرت به ترکیه باید برای ویزاهای متعددی اقدام کرد.نوع ویزایی که برای تحصیل یا کار در ترکیه دریافت میکنید با ویزای گردشگری و تجاری متفاوت خواهد بود.

برای کار در ترکیه و دریافت اقامت کاری در ترکیه نیاز به ویزای کاری دارید.

ویزای کاری در ترکیه انواع مختلفی دارد که به بررسی این تنوع خواهیم پرداخت.

ویزای کار با مدت زمان محدود

این نوع ویزا به مدت یک سال ارائه میشود. این مدت زمان ممکن است تمدید شود یا حتی کاهش پیدا کند.

بعد از اتمام این دوره ویزا میتواند به مدت سه سال تمدید شود به این شرط که برای همان کارفرما و همان شغل اقدام شود.

ویزای کار با مدت زمان نامحدود

اتباع خارجی که حداقل ۸ سال در ترکیه به صورت ادامه دار اقامت داشته باشند یا حداقل ۶ سال با ویزای کاری در این کشور اقامت داشته باشند مجوز کار با مدت نامحدود و بدون محدودیت دریافت میکنند.

ویزای کار مستقل

ویزای کار مستقل برای اتباع خارجی که اقدام به کار تجاری در ترکیه میکند صادر میشود و در صورتی به متقاضی ارائه میشود که حداقل ۵ سال در ترکیه زندگی کرده باشد و توانسته باشد با شغل خود فرصت های شغلی جدیدی در ترکیه بوجود آورده باشد و به توسعه اقتصادی این کشور کمک کرده باشد.

ویزای کار فیروزه ای

این ویزا به افرادی اعطا میشود که قصد سرمایه گذاری در بخش های تکنولوژی, اقتصاد, علوم و صنعت در ترکیه را دارند.

در این نوع ویزا اگر بتوانید در سه سال اول شرایط لازم را کسب کنید مجوز کار نا محدود از دولت ترکیه دریافت میکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Compare