ویزای کاری ترکیه

ویزای کاری ترکیه

در این مقاله قصد داریم تا شما را با شرایط اخذ ویزای ترکیه آشنا کنیم. قوانین و راه های اخذ اقامت ترکیه و نکات و شرایط خاص آن را با شما در میان میگذاریم.

با وجود اینکه ویزای کار در ترکیه نسبت به مابقی کشورها متقاضی بسیار کمتری دارد اما ما لازم دانستیم تا شما را با شرایط و مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای ترکیه و همچنین هزینه آن آشنا کنیم.

ویزای کاری ترکیه

ویزای کاری کشور ترکیه نسبت به کشورهای در حال توسعه از جمله اروپا, کانادا و … از تقاضای کمتری برخوردار میباشد. چرا که پیدا کردن کار در این کشور بسیار سخت تر از بقیه کشورها میباشد و اخذ اقامت از این طریق محدود و دشوار است. حتی در صورت موفق شدن در این امر, شخص متقاضی از مزایای بالایی برخوردار نخواهد بود.

در اولین قدم نیز باید مسلط به زبان ترکی باشید. 

همچنین در سالهای اخیر به موجب پیدایش تنشهای سیاسی و اقتصادی, آمار بیکاری افزایش پیدا کرده. این امر موجب شده تا دولت ترکیه اولویت کار را به افراد مقیم کشور خودش دهد و به افراد غیر بومی این نوع اقامت را تحت شرایط سخت و خاصی ارائه دهد.

با این وجود افرادی هستند که به دنبال شرایط و مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای کاری بگردند.

ویزای کار ترکیه و شرایط عمومی آن

در اینجا شرایط اولیه و عمومی را برای اخذ ویزای کاری ترکیه بررسی میکنیم.

ترکیه کشوری زیبا و آسیایی میباشد که ۳٪ آن در اروپا و مابقی در آسیا قرار دارد.

ترکیه جزو کشورهای کوهستانی و بارانی میباشد و موقعیت جغرافیایی خاص آن باعث شده تا شاهراه قاره اروپا و آسیا محسوب شود. جمعیت این کشور ۸۰ میلیون نفر میباشد. ساعت کاری در ترکیه ۴۵ ساعت در هفته میباشد و افراد سالیانه میتوانند ۱۴ روز مرخصی با حقوق داشته باشند.

ویزای کار ترکیه و انواع آن

ویزای کاری کشور ترکیه انواع مختلفی دارد. هر فرد حقوقی غیر بومی برای کار کردن در کشور ترکیه به مجوز کاری نیاز دارد. مجوز از طرف وزارت کار کشور ترکیه یا همان MLSS صادر میشود.

ویزای کار موقت 1 ساله

اگر مجوز کار توسط کارفرمای شما صادر گردیده باشد این نوع ویزا به شما تعلق میگیرد که قرارداد را امضا کرده باشید و برای اولین بار قصد کار در کشور ترکیه را داشته باشید.

در این صورت اقامت کاری یکساله دریافت میکنید که با حفظ شرایط کاری میتوانید آنرا تمدید کنید.

ویزای کار دائم

این نوع ویزا به افرادی تعلق میگیرد که ۸ سال را در ترکیه کار و زندگی کرده باشند یا توانسته اند از طریق ویزای کار موقت یکساله اقمتشان را سالانه تمدید کرده باشند تا به اقامت دائم برسند.

ویزای کار مستقل

این ویزا به افرادی تعلق میگیرد که حدود ۵ سال در کشور ترکیه سابقه کار و زندگی دارند و اکنون میخواهند با توجه به حرفه و تخصصشان کار شخصی خود را راه اندازی کنند.

ویزای کار فیروزه ای

این ویزا برای افراد با تحصیلات عالیه و مدارج بالا و سابقه کاری درخشان ارائه میگردد. همچنین برای افرادی که نقش به سزایی در رشد اقتصادی این کشور داشتند نیز صادر میگردد.

ابتدا به صورت سه ساله و سپس به صورت دائم صادر میگردد.

ویزای کار ویژه

این نوع ویزا برای اتباع کشور قبرس شمالی, صاحبین سرمایه و سرمایه گذاران در حوضه علم و فن آوری و افراد دارای تحصیلات عالی صادر میگردد.

ویزای کار موقت ویژه

این نوع ویزا برای افراد ورزشکار و هنرمند که قصد کار به مدت محدود در این کشور را دارند صادر میشود. 

ویزای کار ترکیه و مدارک مورد نیاز ویزای کار ترکیه

اخذ ویزای کار در ترکیه دارای شرایط و مدارک اولیه مهمی میباشد که متقاضیان ابتدا باید شرایطش را فراهم کنند. نکته هائز اهمیت این است که به افرادی که اقامت تحصیلی دارند این نوع اقامت ارائه نمیگردد.

مدارک لازم جهت درخواست ویزای کار ترکیه به شرح زیر می باشد.

 • ارائه قرارداد کاری امضا شده
 • ارائه نامه درخواست صادر شده برای کار شخصی
 • ارائه اسناد درخواست شده از طرف شرکت مثل پیشنهاد کار از سوی کارفرما
 • چهار قطعه عکس 
 • گذرنامه
 • ترجمه پاسپورت به زبان ترکی و ارائه آن و ارائه کپی 
 • ارائه مدارک تحصیلی از جمله ترجمه مدرک دیپلم و کپی آن
 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات 
 • گواهی سابقه کار
 • شناسنامه
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • گواهی سلامت
 • ارائه مدرگ گردش مالی بانک دال بزر داشتن تمکن مالی

تمامی این مدارک را به صورت ترجمه شده به زبان ترکی باید ارائه دهید و باید مورد تأیید وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری ایران برسد.

با توجه به این نکته که افراد کارفرما مایل هستند ابتدا به افراد کشور خودشان پیشنهاد شغلی اعطا کنند افراد غیر ترکی را به همین راحتی قبول نمیکنند.

بر خلاف آلمان و اتریش که به افراد ماهر در زمینه خاص مجز فعالیت کاری میدهد.

 

مدارک لازم جهت درخواست ویزای کار ترکیه به شرح زیر می باشد.

در گرفتن ویزای کار بحث ویزای همراه و فرزند نیز پیش میآید. این ویزا در صورتی صادر میگردد که متقاضی اصلی خود موفق به دریافت این ویزا شده باشد و یکسال از اقامت وی گذشته باشد و همچنین کارت آبی کشور ترکیه را دریافت کرده باشد.

کارت آبی ترکیه

این کارت به مهاجرین بین المللی که مدت یکسال از اقامت آنها گذشته باشد برای صدور ویزا برای همسر و فرزند زیر ۱۸ سال وی صادر میگردد.

فرزندان زیر ۱۸ سال میتوانند بدون نیاز به اخذ مجوز به تحصیل بپردازند.

در نتیجه شما همان اول نمیتوانید به همراه همسر و فرزند خود ویزا دریافت کنید و موظف هستید مدت زمان مشخصی را در ترکیه زندگی کنید به همراه رعایت اصولخاصی و سپس میتوانید اقدام به اخذ ویزای همسر و فرزند خود کنید.

ویزای کار ترکیه و نرخ بیکاری در ترکیه

نرخ بیکاری در کشور ترکیه یا مقصد, معمولا جزو سوالاتی است که ذهن مهاجرین را به خود مشغول میکند زیرا رکن مهم و اساسی در تأمین رفاه فرد و خانواده وی در آینده به شمار میآید.

ترکیه در سالهای اخیر از نظر اقتصادی رشد نسبتاً خوبی داشته ولی با این وجود مهاجرین برای ویزای کاری کشور های اروپایی را ترجیه میدهند.

طبق آخرین آمار بیکاری در سال ۲۰۱۸, نرخ بیکاری در این کشور حدود ۱۱ درصد که نسبت به سال ۲۰۱۷ افت اندکی داشته. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Compare