ثبت شرکت در ترکیه

سال های بسیاری است که کشور ترکیه به دلیل انجام تجارت های ویژه مابین آسیا، اروپا و شرق خاورمیانه سرمایه گذاران خارجی بسیاری را جذب خود کرده است.

 ثبت شرکت در ترکیه به عنوان یکی از روش های مهاجرت به علاقه مندان مهاجرت به ترکیه پیشنهاد می گردد زیرا به عنوان کشوری که اهمیت بسیاری برای عموم مردم، شرکت های بین المللی و سازمان ها دارد شناخته شده است.

 هر ساله افراد زیادی تمایل دارند برای تحصیل, کار و زندگی وارد کشور ترکیه شوند.

 برای مهاجرت به ترکیه راه های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها اخذ اقامت در ترکیه و شهروندی از طریق ثبت شرکت و همچنین ویزای کار در ترکیه می باشد.

ثبت شرکت در ترکیه چه مزایایی دارد

در شرایط ویژه امروز، تجار ایرانی با ثبت شرکت در ترکیه قادر خواهند بود تا آن بخش از تجارت خود با دیگر کشورها را که قادر به انجام آن نیستند، از طریق این شرکت ها انجام دهند و این از مزایای ثبت شرکت در ترکیه میباشد.

با ثبت شرکت شما قادر خواهید بود کالاهای مورد نیاز خود را از کشورهای مختلف خریداری نموده و پس از رسیدن محموله به گمرکات ترکیه آن را به ایران ارسال نموده و یا وارد ترکیه نمایید. همچنین اگر قصد صادر کردن کالای خود را به ترکیه دارید تاسیس شرکت به شما این امکان را خواهد داد تا کالایتان به نام شرکت خودتان ارسال نمایید.

از سوی دیگر با ثبت شرکت در ترکیه شما خواهید توانست که در داخل ترکیه فعالیت تجاری اقتصادی و تولیدی (بر حسب موضوع شرکت و مفاد مندرج در اساسنامه) انجام دهید. ضمناً بانک های ترکیه بستر مناسبی جهت نقل و انتقال پول به سراسر دنیا برای شما فراهم خواهند نمود. ارائه خدمات LC و گشایش اعتبار در کمترین زمان برای شرکت شما در ترکیه  میسر می شود. ضمنا شما میتوانید به راحتی و بدون نگرانی از تحریم با سراسر جهان به تجارت آزاد بپردازید. علاوه بر موارد بالا میتوانید از مزایای اخذ اقامت در ترکیه نیز بهره مند گردید. اصولا اتباع خارجی برای انجام هر گونه فعالیت تجاری در ترکیه حتی باز کردن یک سوپر مارکت، فروشگاه و یا یک رستوران نیاز به تاسیس یک شرکت دارند.

اقامت از طریق ثبت شرکت در ترکیه

با ثبت شرکت و فعالیت در ترکیه شما می توانید پس از ۵ سال اقامت دائم ترکیه را بدست آورید. در نظر داشته باشید فعال بودن شرکت در مدت ۵ سال برای کسب اقامت الزامی می باشد. در حال حاضر با توجه به محدودیتهای اعمال شده بر کارفرمایان برای استخدام کادر خارجی، معمول ترین راه برای کسب ویزای کاری ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه و اخذ شرایط اقامت کاری ترکیه از این طریق می باشد.

 ثبت شرکت در ترکیه به تنهایی حق دریافت اقامت را به اشخاص نمی دهد اما پس از دریافت اجازه کار از طریق ثبت شرکت می توان اقامت یکساله را دریافت کرد.

در زمان تاسیس یک شرکت در ترکیه چه مدارکی لازم است

برای تأسیس شرکت خود به مدارک زیر احتیاج دارین:

 • گواهی رسمی وابستگی (چهار کپی، یک مدرک اصل)
 • در مورد اینکه شریک خارجی، یک شخص حقیقی است، مدارک مورد نیاز به شرح زیر می باشد: برای هر سهامدار حقیقی، دو کپی از گذر نامه هایشان.
 • امضاء رسمی دادخواست (دو کپی)
 • کارتهای هویت رسمی مدیران شرکت (یک کپی)

این نکته باید ذکر شود که بجز اولین مورد ، همه موارد مورد نیازی که در خارج از ترکیه اجرا می شوند، باید توسط کنسولگری ترکیه، رسمی شوند.

مراحل ثبت شرکت در ترکیه

برای ثبت شرکت باید مراحل زیر را به انجام برسانید.

 • تعیین آدرس دفتر شرکت و تنظیم اجاره نامه(ارائه اجاره نامه محل شرکت در اولین مرحله ثبت الزامی است لذا یا شرکا باید در ترکیه قبل از هر اقدامی راسا اقدام به پیدا کردن و اجاره دفتر شرکت نمایند و  یا با توافق طرفین، مجری نسبت به اجاره یا خرید محل شرکت اقدام نماید)
 • تنظیم اساسنامه و فرم های مخصوص تاسیس شرکت
 • مراجعه به اداره دارایی و اخذ شماره مالیاتی شرکا
 • تایید اساسنامه در دفتر خانه رسمی
 • مراجعه به اتاق بازرگانی برای ثبت شرکت
 • تایید نمونه امضا و وکالت نامه در دفترخانه
 • تنظیم فرم اداره دارایی و مراجعه و تحویل اسناد مربوطه به اداره مذکور برای بررسی اسناد و بازدید و تایید آدرس دفتر شرکت توسط بازرسان آن اداره
 • بازدید و تایید آدرس شرکت توسط بازرسان اداره دارایی
 • اخذ شماره مالیاتی شرکت پس از بازدید و تایید آدرس
 • اخذ کارت بازرگانی
 • تصدیق دفاتر حسابداری
 • گشایش حساب بانکی شرکت

انواع شرکت در ترکیه

از آنجا که معمولا ۹۰ درصد شرکت هایی که ایرانیان در ترکیه تاسیس می کنند شرکت هایی با مسئولیت محدود می باشند لذا در اینجا بدون شرح جزییات ، فقط اشاره ای اجمالی به ویژگی های انواع رایج شرکت ها می کنیم.

شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه: این نوع شرکت حداقل با ۲ شرکت و حداکثر با ۵۰ شریک قابل ثبت است ( البته طبق قانون جدید شرکت با مسئولیت محدود حتی با یک سهامدار نیز قابل ثبت است ). حداقل سرمایه برای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود ۱۰.۰۰۰ لیره ترک می باشد و هر نوع تغییر و انتقال سهم الشرکه شرکا باید در دفتر خانه رسمی انجام شود. البته لازم به ذکرست که چنانچه متقاضی قصد اخذ اقامت هم داشته باشد سرمایه شرکت میبایست ۱۰۰.۰۰۰ لیره ترک باشد و بر اساس قانون معادل ۲۵% سرمایه شرکت در حساب شرکت موجود باشد که پس از پایان مراحل ثبت و دریافت روزنامه رسمی قابل برداشت است.

شرکت سهامی (خاص- عام): تاسیس این نوع شرکت نیازمند حداقل ۵ شخص حقیقی و یا حقوقی است. شرکا در قبال دیون و قروض شرکت به اندازه سهمشان مسئول اند. در شرکت ها ی سهامی، سرمایه باید به قسمت های مساوی تقسیم شده باشد و هر یک از اجزاء تقسیم را سهم گویند. لازم نیست که هر یک از شرکا فقط یک سهم داشته باشند بلکه هر شریک می تواند به هر مقدار که بخواهد سهم بخرد. بر اساس قانون تجارت ترکیه جلسات مجمع عمومی باید با حضور نمایندگانی از وزارت بازرگانی ترکیه برگزار شود. شرکت های سهامی به دو نوع تقسیم میشود:

• شرکت سهامی خاص: شرکت های هستند که تعداد سهامداران آن زیر ۲۵۰ نفر میباشند.
• شرکت سهامی عام: شرکت های هستند که تعداد سهامداران آن بیش از ۲۵۰ نفر می باشند.

شرکت تضامنی: شرکتی است که تحت اسم مخصوصی بین دو یا چند شخص حقیقی با مسئولیت تضامنی تشکیل می‌شود و اگر دارایی شرکت برای تادیه تمام قروض شرکت کافی نباشد٬ هر یک از شرکا مسئول پرداخت تمام قروض می‌باشند.

شرکت مختلط: در این نوع شرکت یک یا چند نفر شریک، ضامن تمام دیون و دارای سهم الشرکه می باشند و دیگر شرکا در مقابل دیون شرکت فقط به نسبت سرمایه خود در شرکت مسئولیت دارند. اشخاص حقوقی نمی توانند جزو شرکا ضامن باشند. مقبولترین و بیشترین انواع شرکت که در ترکیه ترجیح داده میشود به ترتیب شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص میباشد.

موسسات مالی (صرافی): تاسیس این گونه موسسات مالی در قالب یک شرکت سهامی ممکن می باشد. اما تاسیس این نوع موسسات مستلزم اخذ مجوز از سازمانهای مربوطه است که در صورت مراجعه دوستان متقاضی همکاری لازم به عمل خواهد آمد.

تماس با ما

جهت استفاده از خدمات و کسب اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره رایگان در رابطه با موضوع مراحل ثبت شرکت در ترکیه و یا در تمام زمینه های دیگر کافی است با شماره های ما در دفتر ترکیه و ایران  تماس برقرار نمایید. همچنین می توانید از طریق گزینه تماس با ما پیام خود را ارسال نمایید و یا از طریق گزینه مشاوره آنلاین در صفحه اصلی به صورت آنلاین با مشاوران ما گفتگو نمایید. در غیر این صورت می توانید از طریق گزینه درخواست مشاوره در صفحه اصلی پیام و ایمیل خود را بگذارید تا مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Compare