اقامت در ترکیه

getting-a-residence-in-turkey

اقامت در ترکیه

اقامت در کشور ترکیه امروزه ذهن بسیاری از علاقمندان به زندگی در ترکیه را به خود مشغول کرده است که ما در این مقاله قصد داریم به تعدادی از آنها اشاره کنیم. از سال ۲۰۱۲ میلادی به بعد طبق قوانین مصوب کشور ترکیه با خرید ملک و سرمایه گذاری می توان از امتیاز اقامت یکساله قابل تمدید برخوردار شد. هر خارجی می تواند برای اقامت در ترکیه به یکی از اشکال اقامت از طریق استخدام، اقامت توریستی یا اقامت از طریق خرید خانه در ترکیه یا اقامت از طریق تحصیل اقدام کند.به طور کلی در بیشتر کشورها با خرید ملک بین ۳ تا ۵ سال از اقامت موقت می توان برخوردار شد که این ارقام در سال ۲۰۲۰ با کمی تغییر روبرو شده است و بعد از طی کردن این مدت طبق شرایطی می توان درخواست اقامت دائم از آن کشورها نمود.

اخذ اقامت یک ساله ترکیه

برای اخذ اقامت یکساله ترکیه ابتدا لازم است شما بصورت قانونی به این کشور ورود کرده و درخواست وقت از اداره مهاجرت نمایید و در موعد مقرر با مدارک در اداره مهاجرت حاضر شوید. اقامت یکساله ترکیه یکی از مطلوب ترین راه های حضور قانونی شما در ترکیه است که با استفاده از آن می توانید امکاناتی از قبیل افتتاح حساب بانکی، اجاره خانه و بنام شدن قبوض آب و برق و گاز و تلفن و را داشته باشید. حد نصاب لازم برای اخذ اقامت لازم در ترکیه ۵ سال اقامت موقت می باشد که ممکن است در سال ۲۰۲۰ به دلیل حجم بالای درخواست به ۷ سال نیز برسد البته هنوز به صورت قانونی منتشر نشده است اما احتمال این تفییر وجود دارد. طبق قانون جدید از سال ۲۰۲۰ بعد از سپری کردن سال اول شما ملزم به خرید ملک می باشید چرا که در غیر این صورت اقامت شما برای سال دوم تمدید نخواهد شد.

اقامت یک ساله جهت نیاز توریست ها و مسافرانی که موقتا در ترکیه حضور خواهند داشت تصویب شده و با این نوع ویزا، شما اجازه کار رسمی در ترکیه یا اجازه تحصیل در ترکیه را نخواهید داشت. اما این به آن معنا نیست که شما به هیچ عنوان نمی توانید کار کنید. بلکه فقط مشاغلی که الزاما باید بیمه شوید را نمی توانید پیشه کنید. شما می توانید تجارت شخصی خودتان را شروع کنید. اگر هم بخواهید بعدها کار رسمی انجام دهید یا تحصیل کنید به آسانی می توانید نوع اقامت خود را تغییر دهید و گرفتن اقامت یکساله به معنی محرومیت شما از کار یا تحصیل نیست بلکه در شرایط خاصی هم امکان تحصیل و هم امکان کار رسمی وجود خواهد داشت. برای مشورت در چنین مواردی می توانید با کارشناسان ما در ایران و همچنین شهر آلانیای ترکیه از طریق شماره های واتساپ و تلگرام در صفحه تماس با ما صحبت نمایید.

انواع اخذ اقامت در ترکیه

تابعیت از طریق تولد: تابعیتی است که با تولد شخص شروع شده و در طول زندگی ادامه می یابد و از دو روش خاک یا خون حاصل می شود . معمولا این تابعیت غیرارادی و تحمیلی است. به این مفهوم که چنان چه برای مثال شخصی در ایران متولد شود بر اساس مفاد قانون ما خواه نا خواه ایرانی محسوب می شود. البته به شرط اینکه شروط دیگری نظیر پدر ایرانی هم لحاظ شده باشد. بنابراین کسی که دارای تابعیت ایرانی از طریق تولد شد نمی تواند تابعیت را انتخاب کند بلکه تابعیت بر او تحمیل می شود. ترک این نوع تابعیت نیز مستلزم رعایت شرایط حقوقی خاص می باشد. برای مثال: ماده ۹۸۸ قانون مدنی ایران مقرر نموده اتباع ایرانی نمی توانند ترک تابعیت کنند مگر با رعایت چهار شرط مذکور در ماده فوق. اخذ تابعیت در ترکیه از طریق تولد از طریق خون بوده مگر که تصویب قوانین جدید این وضع را تغییر دهد. در بسیاری از کشورها تولد در آن کشور عامل اصلی اخذ تابعیت نیست ولیکن از موارد تاثیرگذار محسوب می شود. در کشورهایی که تابعیت آنها از طریق خون می باشد تولد عامل اخذ اقامت نمی باشد و ترکیه یکی از آن کشورهاست که حتما پدر یا مادر باید ترک و یا شهروند دائم ترک باشد.

اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه: بنا بر قانون شماره ۶۴۵۸ که در تاریخ ۱۱٫۰۴٫۲۰۱۳ در روزنامه رسمی جمهوری ترکیه منتشر شده است اتباع خارجی با خرید ملک می توانند اقامت یک ساله این کشور را گرفته و تا هشت سال این اقامت را تمدید کرده و پس از هشت سال می توانند برای اقامت دائم مراجعه نمایند برای کسب اطلاعات بیشر صفحه خرید ملک در ترکیه را بخوانید.

اقامت از طریق اجاره ملک در ترکیهبرای اجاره ملک در ترکیه، اجاره نامه شما باید از نوع محضری باشد. اگر قصد اجاره ملک در ترکیه را دارید حتماٌ لازم است که صاحب ملک به شما اجاره نامه محضری بدهد. لازم به گفتن می باشد که تمام املاک و آپارتمان های موجود دارای شرایط داشتن اجاره نامه محضری نمی باشند. بر اساس قوانین جدید اخذ اقامت از طریق اجاره ملک در ترکیه، در هنگام پر کردن فرم اقامت حتماٌ توجه داشته باشید که آدرس را به درستی و به شکلی که در شهرداری منطقه ثبت شده است پر نمایید و همان آدرس را نیز در برگه اجاره نامه محضری ذکر کنید. باید حتما در نظر بگیرید پس از اخذ اقامت از طریق اجاره ملک در ترکیه کار شما با اداره اقامت و پلیس اداره مهاجرت تمام نشده است. چرا که بر اساس قوانین جدید کشور ترکیه شما حضور شما در محل اجاره شده الزامی است و پلیس ترکیه گاها و به صورت دوره ای با مراجعه به آدرس شما، در صورت حضور اقامت شما در آن محل را تایید می نماید و در صورتیکه که عدم حضور شما در آن محل به تایید برسد و یا اینکه شخص دیگری به جای شما در آن آدرس زندگی کند و پلیس این موضوع را تثبیت نماید موجب باطل شدن اقامت شما می شود. بر اساس قوانین جدید اخذ اقامت با اجاره ملک، پس از دریافت اقامت می بایست آدرس خود را در اداره مهاجرت ترکیه نیز ثبت کنید و در صورت تغییر نشانی حتماٌ نشانی و آدرس جدید را به اداره مهاجرت و پلیس بخش اداره مهاجرت اطلاع دهید تا محل اقامت و آدرس جدید شما را ثبت کنند در غیر اینصورت با مشکلاتی از قبیل پرداخت جریمه و در برخی موارد موجب باطل شدن اقامت شما می شود

اقامت از طریق تحصیل در ترکیه: یکی دیگر از راه هایی که اشخاص می تواند در ترکیه اقامت یک ساله دریافت کند تحصیل در یکی از دانشگاه های این کشور می باشد. برای گرفتن این نوع اقامت اخذ پذیرش از یکی از دانشگاههای ترکیه و ارائه مدارک مورد درخواست دانشگاه از قبیل GRE ,TOMER ,ALES ,TOEFL ,IELTS که در هر دانشگاه متفاوت می باشد، الزامی می باشد . پس از اخذ پذیرش از دانشگاه ترکیه، اداره امنیت به شما اقامت دانشجوئی ترکیه با اعتبار یکساله میدهد که تا زمان اتمام تحصیل قابل تمدید می باشد.

اقامت از طریق ازدواج در ترکیه: از طریق ازدواج با یک شهروند ترکیه می توان اقامت این کشور را دریافت کرد. زمانیکه شما با یک شهروند ترک ازدواج می کنید می توانید پس از گذراندن ۳ سال از ۵ سال درخواست اقامت دائم را نمایید. در صورتیکه از طریق ازدواج با فردی که دارای پاسپورت و ملیت ترکیه است برای اقامت اقدام می کنید چند نکته باید رعایت گردد:

 • ازدواج صوری نباشد حتی المقدور مدارکی جهت اثبات صوری نبودن ازدواج بایستی ارائه گردد
 • فردی که با آن ازدواج می کنید پناهنده ترکیه نباشد

ممکن است پروسه کسب اقامت ترکیه از طریق ازدواج (ویزای پیوستن به همسر) حدود ۳ تا ۵ سال زمان ببرد و در این طول این مدت، پلیس ترکیه تحقیقاتی را جهت اطمینان از صوری نبودن ازدواج انجام خواهد داد. جهت اخذ اطلاعات بیشتر از شرایط ازدواج در ترکیه به منوی ثبت ازدواج در ترکیه مراجعه نمایید و یا از طریق گزینه تماس با ما به کارشناسان ما متصل شوید تا در این مورد شما را یاری کنند.

اقامت از طریق توریستی در ترکیه: با عقد قرارداد اجاره نامه در ترکیه و تایید این قرارداد در یکی از دفاتر اداره ثبت اسناد این کشور می توان اقامت شش ماهه توریستی دریافت کرد.

اقامت از طریق ثبت شرکت در ترکیهبا ثبت شرکت و فعالیت در ترکیه شما می توانید پس از ۵ سال اقامت دائم ترکیه را بدست آورید. در نظر داشته باشید فعال بودن شرکت در مدت ۵ سال برای کسب اقامت الزامی می باشد. در حال حاضر با توجه به محدودیتهای اعمال شده بر کارفرمایان برای استخدام کادر خارجی، معمول ترین راه برای کسب ویزای کاری ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه و اخذ شرایط اقامت کاری ترکیه از این طریق می باشد. ثبت شرکت در ترکیه به تنهایی حق دریافت اقامت را به اشخاص نمی دهد اما پس از دریافت اجازه کار از طریق ثبت شرکت می توان اقامت یکساله را دریافت کرد. برای اخذ اقامت کاری ۲ راه وجود دارد یا:

 • ثبت شرکت ترک و فعال نشان دادن شرکت در این ۵ سال با استخدام کادر ترک در این شرکت و یا
 • استخدام شدن در یک شرکت معتبر مورد تایید وزارت کار ترکیه و واریز بیمه از طریق این شرکت .

«ما در ارتباط با هر دو گزینه آماده ارائه خدمات به علاقه مندان دریافت اقامت کاری هستیم.»

 1. با ثبت شرکت ترک مطابق ضوابط خواسته شده توسط سازمان کار و امور اجتماعی، دریافت اقامت کاری شما را تضمین میکنیم و تمهیدات لازم جهت تمدید دو ساله اقامت کاری را انجام میدهیم
 2. برای دوستانی که علاقه ای به ثبت شرکت در ترکیه ندارند نیز ما امکان دریافت اقامت کاری از طریق عقد قرارداد کاری با کارفرمای مورد تایید وزارت کار را داریم.

اقامت از طریق استخدام در ترکیه: با توجه به تخصص و حرفه مورد نیاز، شرکت های ثبت شده در ترکیه می توانند برای فرد مورد نظر خود از وزارت کار این کشور درخواست اجازه کار کرده و در صورت مثبت بودن نتیجه این درخواست و دریافت اجازه کار به آن فرد اقامت ترکیه یک ساله داده می شود. پس شرط لازم و کافی برای اینکه شما بتوانید اقامت ترکیه را از طریق کار بدست آورید این است که یک شرکت ترکیه ای شما را بعنوان پرسنل بپذیرد. برای کسب این نوع اقامت، شما باید از تخصص ویژه ای برخوردار باشید و در زمان درخواست شرکت ترکیه ای به همکاری با شما، طبق آمار وزارت کار و رفاه ترکیه، نباید شخصی که پاسپورت ترکیه را دارد با تخصص شما بیکار باشد. اقامت دائم ترکیه و پاسپورت ترکیه به خارجیانی ارائه میشود که دارای ۵ سال اقامت کاری ترکیه بوده و بیمه ایشان توسط کارفرما مرتب پرداخت میگردد. با ملاحظه نکته فوق و وضعیت کار در ترکیه و شرایط خاص ایرانیان می توان این گونه اعلام نمود که در حال حاضر شانس یافت کار در کشور ترکیه برای فرد ایرانی بسیار کم است.

اقامت از طریق استخدام رسمی و پرداخت بیمه توسط کارفرما در ترکیه: در صورتیکه شما ۵ سال بطور مداوم بطور رسمی در ترکیه مشغول به کار باشید پس از ۵ سال اقامت کاری شما به اقامت دایم تبدیل خواهد شد. ما امکان دریافت اقامت دایم از این روش را نیز برای شما فراهم می آوریم.

قانون اخذ اجازه کار در ترکیه

آخرین قانون مربوط به اشتغال خارجی‌ها در ترکیه در تاریخ ۲۰۰۳/۰۳/۰۶ به تصویب رسیده است. مطابق این قانون، اجازه کار که قبلا از سوی چندین مرکز ارائه می‌شد، تنها از یک مرکز ارائه می گردد. بر اساس قانون شماره ۴۸۱۷ سه نوع اجازه کار پیش بینی شده است. این سه نوع کار شامل اجازه کار مدت دار و نامحدود برای:

 1. کارکنان وابسته
 2. کارکنان مستقل
 3. موارد استثنائی

می‌باشد. بر اساس این قانون، خارجی‌ها می‌توانند از اجازه کار مدت دار و یا نامحدود با به جا آوردن شرایط مورد نیاز، استفاده کنند. مدت اعتبار اجازه کار مدت دار بر اساس قرارداد کار یک سال بوده و برای کار در محل کار مشخص و حرفه ی خاصی صادر می‌گردد. پس از پایان یک سال اجازه کار برای همان شغل و محل کار تا سه سال دیگر تمدید می‌شود. پس از سه سال نیز این مجوز تا شش سال می‌تواند تمدید گردد. (در صورتیکه یک تبعه خارجی حداقل هشت سال به صورت مداوم اقامت ترکیه را دارا بوده و شاغل باشد، اجازه کار دائم بدون در نظر گرفتن شرایط اشتغال در ترکیه و نیز بدون محدودیت جغرافیائی، صادر می‌شود.) برای خارجی هایی که حداقل ۵ سال در ترکیه به صورت ادامه دار و بدون ترک کار اقامت داشته و نیز در صورتیکه در این مدت پیش کارفرمایی اشتغال نداشته باشند مجوز اشتغال مستقل صادر می‌گردد. شرایط اعطاء مجوز کار استثنائی با قانون محدود شده است. اجازه کار این افراد از کارکنان مستقل و وابسته متمایز بوده و از نظر زمان محدودیت نخواهد داشت. خارجی‌ها برای اخذ مجوز کار از کشور متبعوشان و یا کشور محل اقامت دایمشان می‌توانند به نمایندگی‌های جمهوری ترکیه در آن کشور مراجعه کنند. پس از تکمیل پرونده، درخواست مذکور توسط نمایندگی‌های خارج از کشور به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه ارسال خواهد شد. ظرف سه روز از زمان ارائه درخواست متقاضی اشتغال در ترکیه به نمایندگی خارج از کشور، مدارک لازم از سوی کارفرما به وزارت کار و امور اجتماعی تحویل داده می‌شود. پس از صدور اجازه کار توسط وزارت کار، متقاضی می‌بایستی ظرف ۹۰ روز به نمایندگی خارجی ترکیه مراجعه و ویزای کار دریافت نماید. در صورتیکه متقاضیان اجازه کار در ترکیه دارای اقامت حداقل ۶ ماهه باشند شخصا و یا کارفرمایشان می‌تواند مدارک لازمه را به وزارت کار تحویل نماید. همچنین در این صورت نیازی به اخذ ویزای کاری ترکیه پس از تائید اجازه کار موجود نمی‌باشد. برای تمدید مدت اجازه کار حداکثر تا ۱۵ روز پس از پایان مدت مجوز و نیز دو ماه پیش از پایان مدت اعتبار آن می‌بایستی به وزارت کار ترکیه مراجعه شود. وزارت کار مکلف است که حداکثر ظرف ۹۰ روز به پرونده متقاضی رسیدگی کرده و نتیجه را ابلاغ نماید. ولی در صورتیکه مدارک پرونده ناقص باشد این مدت پس از تکمیل پرونده تا ۹۰ روز طول خواهد کشید. وزارت کار ترکیه می‌تواند از منابع امنیتی در مورد شخص مورد نظر تحقیق نماید. پس از پایان کار بررسی پرونده، وزارت کار می‌تواند درخواست را بپذیرد و یا آن را رد کند. در صورتیکه وزارت، درخواست متقاضی را به تائید برساند، متقاضیانی که از دفاتر نمایندگی ترکیه در خارج از کشور مراجعه کرده اند می‌بایستی ویزای کار از همان محل دریافت داشته و به اداره اتباع خارجی در ترکیه مراجعه نمایند و متقاضیانی که از داخل ترکیه مراجعه کرده اند مستقیما می‌توانند به اداره اتباع خارجی در پلیس آن استان مراجعه نمایند. در صورتیکه درخواست اشتغال در ترکیه رد شده باشد، متقاضی می‌تواند ظرف سی روز پس از ابلاغ نتیجه درخواست تجدید نظر کرده و به نتیجه اعتراض نماید. در صورتیکه وزارت کار به اعتراض پاسخ منفی دهد، متقاضی می‌تواند به دادگاه شکایت نماید.

مدارک لازم جهت اخذ اقامت در ترکیه

 • اصل پاسپورت که حداقل یکسال اعتبار داشته باشد
 • پر کردن فرم مخصوص اقامت ترکیه در سایت اداره مهاجرت و تعیین وقت قبل
 • سند رسمی ملک به نام شما و یا اجاره نامه رسمی ملک به نام شما
 • پرداخت مالیات مربوط به دوره اقامت
 • بیمه یکساله
 • چهار قطعه عکس پشت سفید و واضح

اقامت ترکیه در یک نمای کلی

اقامت هایی که در نتیجه خریداری ملک صادر شده باشند، در صورتی که تا مدت زمان پنج سال ملک خرید شده فروخته نشود این اقامت تا پایان پنج سال هر سال تمدید شده و پس از آن می توان برای اقامت دائم در این کشور درخواست مجوز کرد. همچنین با داشتن پنج سال اقامت دائم و یا اجازه کار بدون وقفه می توان برای دریافت تبعیت ترکیه اقدام نمود که اگر پس از طی مراحل اداری و قانونی پاسخ به این درخواست مثبت باشد می توان شهروند رسمی کشور ترکیه شد و می توان از تمامی حقوق شهروندی این کشور برخوردار شد.

تماس با ما

جهت استفاده از خدمات و کسب اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره رایگان در رابطه با موضوع اقامت در ترکیه و یا در تمام زمینه های دیگر کافی است با شماره های ما در دفتر ترکیه و ایران از طریق تلفن و یا واتساپت ماس برقرار نمایید. همچنین می توانید از طریق گزینه تماس با ما پیام خود را ارسال نمایید و یا از طریق گزینه مشاوره آنلاین در صفحه اصلی به صورت آنلاین با مشاوران ما گفتگو نمایید. در غیر این صورت می توانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Compare